Arkas 800 milyon dolar kredi aldı

Arkas Holding 1 yıl geri ödemesiz, toplam 5 yıl vadeli 800 milyon dolar sendikasyon kredisi anlaşmasını yaptı. Refinansman kredisi için Yapı ve Kredi Bankası A.Ş. liderliğinde 18 banka ile yapılan anlaşmanın imzaları İstanbul’da Arkas Holding ile Yapı ve Kredi Bankası A.Ş yöneticilerinin katılımıyla atıldı.

PİYASA 21.07.2020, 12:51 21.07.2020, 12:55 Taşıma Dünyası
Arkas 800 milyon dolar kredi aldı

Denizcilik, liman işletmeciliği ve deniz, kara, demir, havayolu taşımacılığını entegre ederek sunduğu lojistik hizmetleri gibi ana iş kollarının yanında gemilere yakıt ikmalinden otomotive, sigorta hizmetlerinden bilgi sistemlerine ve turizme kadar birçok farklı sektörde faaliyet gösteren Arkas, bir yandan yatırımlarına devam ederken diğer yandan da ekonomik konjonktüre uygun finansal önlemler alarak, bilançosunu güçlendirmeye devam ediyor.
Yapı ve Kredi Bankası A.Ş.’nin lider ve düzenleyici banka olarak yer aldığı sendikasyonda, HSBC Bank A.Ş., HSBC PLC., Türkiye Vakıflar Bankası T.A.Ş., T.C.Ziraat Bankası A.Ş., T.Garanti Bankası A.Ş., Şekerbank T.A.Ş., TSKB A.Ş., Denizbank A.Ş., Alternatifbank A.Ş., Akbank T.A.Ş., Türkiye İş Bankası A.Ş., Burgan Bank A.Ş., Fibabanka A.Ş., Türkiye Halk Bankası A.Ş., Odea Bank A.Ş., Pasha Yatırım Bankası A.Ş., ve Aktif Yatırım Bankası A.Ş. de diğer katılımcılar olarak yer alıyor. Sözleşmenin hukuk danışmanlığını bankalar adına White & Case, Arkas adına ise Verdi Hukuk bürosu yaptı.

1 yıl ödemesiz 5 yıl vadeli kredi

Arkas Holding Mali İşler Başkan Yardımcıları Cenk Sivrioğlu ve Orhun Alşan Yapı ve Kredi Bankası A.Ş. liderliğinde 18 bankanın katıldığı 800 Milyon USD’lik 1 yıl geri ödemesiz toplam 5 yıl vadeli sendikasyon kredisi anlaşmasının imza töreninde; Finans piyasalarının Arkas’a duyduğu güvenin bir göstergesi olarak kamu ve özel bankalardan oluşan bu kadar geniş katılımlı refinansman desteği sağlanabildiğini söyleyerek bankalara iş birlikleri için teşekkür ettiler.

Denizcilikte ve konteyner taşımacılığında dünyanın 25 şirketi arasında

İmza töreninde Arkas’ın ana iş kollarından denizcilik ve lojistik sektörlerinde öncü olmaya devam edeceğini belirten Sivrioğlu ve Alşan; denizcilikte uluslararası konteyner taşımacılığında dünyanın en büyük 25 şirketinden biri olan Arkas’ın, güçlenen finansal yapısının desteği ile, bu alanda büyümesini sürdürerek Türkiye’nin dış ticaretine artan ivme ile hizmet sunacaklarını belirttiler. Geçen yıl Arkas Lojistik tarafından gerçekleştirmişoldukları ve havacılık sektöründe dünyanın en büyük göçü olarak nitelendirilen İstanbul Havalimanı’na Türk Hava Yolları’nıtaşıma projesine benzer niteliktekikonularda ülkemiz için katma değerler üretmenin Arkas için öncelikli hedefler arasında bulunduğunusöylediler.

 

Yorumlar (0)
18
parçalı bulutlu