Turizm faaliyetleri sokağa çıkma kısıtlamasından muaf

Yükseköğretim Kurumları Sınavının yapılacağı 27 Haziran 2020 Cumartesi ve 28 Haziran 2020 Pazar günü sokağa çıkma kısıtlaması getirildi. Turizm alanının etkilenmemesi için turizm amaçlı yolcu, konaklama, müze, ören yeri, plaj hizmet yerleri ve çalışanları sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutuldu.

TURİZM 25.06.2020, 11:47 30.06.2020, 00:05 Taşıma Dünyası
Turizm faaliyetleri sokağa çıkma kısıtlamasından muaf
İçişleri Bakanlığı, İller İdaresi Genel Müdürlüğü’nün, 24/06/2020 Tarihli YKS Tedbirleri İstisnası Hk. konulu Genelgesi.

İlgi Genelgemiz ile Koronavirüs salgınıyla mücadelede salgının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, mesafeyi koruma ve yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla önümüzdeki günlerde yapılacak olan Yükseköğretim Kurumları Sınavının halk sağlığı açısından en uygun koşullarda gerçekleştirilebilmesi için 27 Haziran 2020 Cumartesi günü saat 09.30 ile 15.00 arasında ve 28 Haziran 2020 Pazar günü saat 09.30 ile 18.30 arasında belirli istisnalar çerçevesinde sokağa çıkma kısıtlaması getirilmiştir.

Öte yandan, turizm sezonunun açılması ve ülkemize giriş çıkış Kısıtlamalarının kaldırılması sonrasında önümüzdeki süreçte yerli ve yabancı misafirlerin turizm beldelerine yoğun rağbet göstermesi beklenmektedir.

Bu çerçevede ilgi Genelgemizde yer alan istisnalara ek olarak;

1. Daha önceden yapılmış rezervasyonların ve bundan sonra yapılacak tur satışlarının olumsuz etkilenmemesi adına halihazırda konaklayan ya da konaklama ve tur rezervasyonları yaptırmış olan yerli ve yabancı turistlerin;

a) Rezervasyon yaptırdıkları konaklama tesisine ulaşımları (Gerek havaalanı, otogar, gar, liman gibi toplu ulaşım araçlarının varış noktaları ile konaklama tesisleri arasındaki transferleri gerekse özel araçlarla gerçekleştirecekleri şehirlerarası yolculuklar),

b) Plajlardan yararlanmaları (konakladıkları tesise ait plaj bulunmaması halinde halk plajları dahil),

c) Müze ve ören yerleri ile tarihi/kültürel/dini anıtları/ibadethaneleri/türbeleri
ziyaretleri,

2. Ayrıca bu hizmetleri sunacak işletme veya yerlerde çalışanların, YKS sınavının olduğu 2728 Haziran tarihlerinde belirli saat aralığında uygulanacak sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulmaları gerekmektedir.

Vali/Kaymakamlarca yukarıda belirtilen hususlara ilişkin İl İdaresi Kanununun 11/C maddesi ile Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 nci ve 72 nci maddeleri uyarınca gerekli kararların ivedilikle alınması, uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyete neden olunmaması hususunda;

Bilgi ve gereğini arz ve rica ederim.

Yorumlar (0)
banner72
19
az bulutlu