banner91

banner92
banner69

Toplu taşımada kullanım yaşının 15 olması görüşüldü

Mersin Büyükşehir Belediyesi 2021 yılının ilk meclis toplantısını Bakan Vahap Seçer yönetiminde gerçekleştirdi. Meclis toplantısında toplu taşıma esnafının vize ücretlerinde indirime gidilmesi ve toplu taşımada kullanım yaşı da 15’e çıkarılması görüşüldü..

Toplu taşımada kullanım yaşının 15 olması görüşüldü

Meclis toplantısında gündem dışı maddeler bölümünde ise 2021 mali yılı vergi, harç ve ücret tarifesindeki, Ulaşım Dairesi Başkanlığı bölümlerinde yapılacak değişiklikler de görüşüldü. Madde ilgili komisyonlara oy birliğiyle sevk edildi.

Toplu taşıma esnafına vize ücreti indirimi

Başkan Vahap Seçer, konunun vizeler ve ruhsatlarla ilgili bir konu olduğundan söz ederek, “Bize talep geldi. Minibüsçü esnafı, halk otobüsü esnafı, servis esnafı, taksi esnafı. Bütün T, M, H, S ve C plakalı toplam 5 bin 415 araç var. Bunların bize ödeyecekleri vize ücretleri var. 2021 yılına ait. Biz şöyle bir uygulama yapalım istedik. Bu ödentilerden indirim yapalım, S plakalılar yani servisler ama bunlardan okul servisi olanlar en mağdur olanlar. Bunlar hiç iş yapamadı. Bu vizelerden hiç para almamazlık yapamıyoruz, silemiyoruz, terkin yapamıyoruz. Bir en azından iz değer almamız lazım. Bunlardan yüzde 90 iskonto yapalım. yüzde 10’luk kısmını alalım diyoruz. Diğer T, M, H ve C olmak üzere, bunlar farklı araçlar, onlardan da yüzde 45 indirime gidelim. Bunu komisyona sevk edeceğiz zaten. Orada da değerlendirilecek” dedi.

Toplu taşımada kullanım yaşını 15'e çıkarttık

Toplu taşıma araçlarının 10 yıl olan trafikte olma yaşı ve devriyle ilgili de düzenleme yapacaklarını ifade eden Seçer, pandeminin yarattığı ekonomik sorunlar ve travmalar nedeniyle hem devir işlemlerindeki süreyi hem de toplu taşımada kullanım yaşını 15'e çıkaracaklarını söyledi. Seçer, “10 yıl geçtiği zaman yapılamıyordu ya da 12 yaşına kadar bu araçlar toplu taşımada kullanılabiliyordu. Biz bunun her ikisini de pandeminin getirdiği, bunların komplikasyonları, yarattığı ekonomik sorunlar, travmalar; bunları da göz önüne alarak, her ikisini de hem devir işlemlerindeki süreyi hem de toplu taşımada kullanım yaşını 15'e çıkarttık. Böyle bir teklifle geliyoruz komisyona. Diğer belediyelerle de değerlendirme yaptık, şartları inceledik, kendi koşullarımızı idare olarak göz önüne aldık. Bu şekilde bir teklifle, idarenin teklifi olarak, Plan ve Bütçe ve Ulaşım Komisyonu’na sevkini oylarınıza sunuyorum” diye konuştu. Maddenin ilgili komisyonlara sevki oy birliğiyle kabul edildi.

Meclis’te ayrıca, Mersin Büyükşehir Belediyesi toplu taşıma araçlarının çalışma usul ve esaslarını belirleyen toplu taşıma araçları, özel halk otobüsü ve minibüs yönetmeliği ve ticari taksi yönetmeliğinin günümüz şartlarına uygun revize edilmesi de görüşüldü. Başkan Seçer, “Az önce bahsettiğim konu. Yaş meselesi. Devirlerde ve kullanımda. Bunu da yine Plan ve Bütçe, ayrı ayrı 2 teklif olarak ve Ulaşım Komisyonu’na sevkini oylarınıza sunuyorum” dedi ve maddenin ilgili komisyonlara sevki oy birliğiyle kabul edildi.

Yorumlar (0)
banner92
banner116
banner117
10
parçalı bulutlu