Aras Kargo’da çalışan kadın %16 oldu

Aras Kargo Genel Müdürü Hikmet Nuri Bulduk, “Geçen yıl kadın çalışan sayımızı yüzde 6 oranında arttırdık ve böylece kadın çalışanlarımızın oranı yüzde 16’ya yükseldi. Hedefimiz; bu oranı önümüzdeki yıllarda yüzde 20 bandının üzerine çıkarmak” dedi.

banner74
LOJİSTİK 07.03.2018, 12:49 07.03.2018, 12:52 Taşıma Dünyası
Aras Kargo’da çalışan kadın %16 oldu
banner95

Aras Kargo Genel Müdürü Hikmet Nuri Bulduk, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.2014 yılında Evrim Aras’ın kadın çalışan konusundaki sorumluluklarını uluslararası platformlara taşıyarak, Birleşmiş Milletler’de “Kadınların Güçlenmesi Prensipleri’ni imzaladığını ve bu prensipleri imzalayanTürkiye’deki tek kargo şirketi olduklarını hatırlatan Hikmet Nuri Bulduk, “Bu konuda hayata geçirilen projelerde “cinsiyet eşitliliğini savunan, kadın çalışanlarımızı artırmaya yönelik uygulamalarımız var. Kadınların her alanda olduğu gibi kargo sektöründe de daha fazla yer alması gerektiğine inanıyoruz. Bu nedenle sektörümüzde kadın istihdamını artırmayı kendimize sorumlulukalanı olarak belirledik. Türkiye genelinde sahada uzun yıllardır bizimle birlikte çalışan kadın teknisyenlerimiz, hatta yedek parça yöneticimiz, yaya ve motokuryelerimiz var. Yönetimden, sahaya şirketin her kademesinde kadınlarımızla omuz omuza çalışmaktan gurur duyuyoruz” dedi.

Hedef yüzde 20’nin üzerine çıkmak
İşe alımların yanı sıra tüm süreçlerde şirket içinde eşitlik sağlanana kadar, kadınlara yönelik pozitif ayrımcılık yapmaya devam edeceklerini belirten Bulduk, “2017 yılında kadın çalışan sayımızı yüzde 6 oranında artırdık. Böylece toplam çalışanlarımız arasındaki kadın çalışanlarımızın oranı yüzde 16’ya yükseldi. Hedefimiz; bu yılda kadın çalışan sayımızı arttırarak önümüzdeki yıllarda yüzde 20 bandının üzerine çıkarmak. Bu amaçla özellikle çalışan anneler için karne izni, aşı günü izni, süt izni gibi esnek saat ve gün uygulamaları geliştiriyoruz. Ayrıca yeni kadın çalışan aday öneren çalışanlarımıza ilgili adayın işe alınması durumunda prim veriyoruz. İş hayatında fırsat eşitliği ilkesinin de ötesine geçen ayrıcalıklar sunuyoruz. Kadınların geleceğine yatırım yapmanın, ülkenin geleceğine yatırım yapmak olduğunun farkındalığıyla hareket ediyoruz” dedi.

Bulduk, “Öncellikle varlıklarıyla bize güç veren, özveri ve emekleriyle hepimize örnek olan çalışma arkadaşlarımız olmak üzere tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum” diye konuştu.

Kadın çalışan sayısını artırmak için hayata geçen uygulamalar
● Okul çağında çocukları olan kadın çalışanlarına okulun ilk günü ve karne günlerinde yılda 4 tam gün idari izin veriliyor
● Kadın çalışanlar okulun ilk ve son günü ile aşı günlerinde izinli sayılıyorlar
● Yeni doğum yapan çalışanların süt iznini günde 2 saat olarak uygulanıyor
● 1-3 yaş arası çocukları olan annelere, bebek bakımları için her gün 1 saat idari izin veriliyor
● Anne çalışanlar bebekleri 3 yaşına gelene kadar cumartesi günleri çalıştırılmıyor
● Genel Müdürlük, bölge ve transfer merkezlerinde hijyenik emzirme odaları bulunuyor
● Anne çocuk sağlığı eğitimleri, Aras Akademi ile aile okulu ve aile eğitimleri, daha fazla kadın çalışan için öneri anketi gibi uygulamalar düzenleniyor.
● Yeni kadın çalışan aday öneren çalışanlara ilgili adayın işe alınması durumunda prim veriliyor.

Yorumlar (0)
1
parçalı az bulutlu