banner92

Ağır ticari araç müşterilerine mobil servis tırı: Mobilfix

20 Mart Çarşamba günü Sabancı Center’da gerçekleştirilen basın toplantısı ile dünyada ağır ticari araçlara yönelik olarak geliştirilen ilk mobil servis tırı Mobilfix hizmeti tanıtıldı.

banner113
YEDEK PARÇA VE EKİPMAN 21.03.2013, 14:30 21.03.2013, 14:54
Ağır ticari araç müşterilerine mobil servis tırı: Mobilfix
banner95
ERKAN YILMAZ / TAŞIMA DÜNYASI

Brisa, Profleet adını verdiği hizmetler paketi ile filo yönetiminde kullanıcılara önemli maliyet avantajları sunuyor. Profleet ile filoların tüm ihtiyaçlarını karşılamayı hedefleyen Brisa’nın Mobilfix hizmeti bu zincir içerisinde en ön planda yerini aldı. Ağır ticari araçlara yerinde bakım ve servis hizmeti sunan, araç sahipleri ile zaman ve maliyetlerden tasarruf etmelerini sağlayan Mobilfix, dünyaya örnek gösterilebilecek kalitede yenilikçi bir servis hizmeti olmasıyla dikkat çekiyor. 
Brisa’nın Profleet hizmetler paketi Ticari Ürünler Pazarlama Direktörü Zeki Bilsel, Ticari Lastikler Satış Direktörü Yakup Demir, Pazarlama Müdürü Gürsu Başaran, Servis Projeleri Geliştirme Müdürü Haşim Öner, Özel Ürünler Satış Müdürü Satış Köksalan, Filo Geliştirme Uzmanı Mustafa Orak, Servis Projeleri Yöneticisi Tuğrul Karadeniz, İş Mükemmelliği Danışmanı Cüneyt Elibol,  Pazarlama Uzmanları Can Topçuoğlu, Seren Sungur’un katılımı ile tanıtıldı.

2013’ün ilk üç ayı verimli geçiyor

Mobilfix hizmetinin tanıtımı öncesinde açıklamalarda bulunan Ticari Ürünler Pazarlama Direktörü Zeki Bilsel, 2012’nin zor bir yıl olduğunu, 2013’ün ilk üç ayında ise pazarın aynı döneme göre daha hareketli bir seviyeye ulaştığını belirtti. 

Brisa çözüm ortaklığı ile nitelikli büyüme

Lastik satmanın artık tek başına yeterli olmadığını vurgulayan Zeki Bilsel, bir değerler zinciri oluşturmanın önemine dikkat çekti. 90 iş ortağı ile bu zincirin halkalarının ilk adımını attıklarını belirten Bilsel, “Dayanıklılık ve performansa, yakıt tasarrufundan kaplama ve yol yardımına kadar birçok farklı alanda ürün ve hizmet beklentisi içinde olan filo müşterilerimiz, artık Brisa’nın çözüm ortaklığında yollarına güvenle devam ediyor. Türkiye’de ilk defa filoların beklentilerine tam anlamıyla cevap verebilecek bir ürün ve hizmetler bütününü, “360 derece danışmanlık” olarak tanımlayabileceğimiz bir uzmanlık ve anlayışla harekete geçiriyoruz. En büyük hedefimiz, detaylı analiz ve yönlendirmelerimiz sayesinde filo müşterilerimizin operasyonlarını sorunsuz bir şekilde yürütmelerine yardımcı olurken, raporlama hizmetimizle de geleceklerine ışık tutarak nitelikli büyümelerine katkı bulunmak” dedi. 
Zeki Bilsel, ticari ürünlerin cirolarının yüzde 50’sini oluşturduğunu belirterek, ticari ürünler segmentine yönelik Bridgestone, Lassa ve Bandag markalarıyla sundukları yeni hizmet ve ürünlerle liderliklerini sağlamlaştırdıklarını söyledi. 

Müşteri ihtiyaçlarının doğru belirlenmesi önemli 

Türkiye’nin 2023 yılına doğru yol alırken dünyanın önde gelen lojistik üssü olmayı hedeflemesinden ve planlanan kamu ve altyapı çalışmalarından referans alarak, lastik sektörü için büyük bir potansiyel olduğunu belirten Zeki Bilsel, hedeflere ulaşılabilmesi için müşteri ihtiyaçlarının çok iyi belirlenmesi gerektiğini belirtti. 

Dünyada bir ilk mobil tır bakım servisi: Mobilfix 

Dünyada geliştirilen ilk ve tek mobil tır bakım servisi olan Mobilfix, Profleet kapsamında sunulan hizmetler arasında ayrı bir öneme sahip. Brisa mühendislerinin uzun çalışmaları sonucu hayata geçen ve ticari araç kullanıcılarına zaman ve yakıt tasarrufu sağlayan Mobilfix projesini Zeki Bilsel, “Brisa’nın sınır tanımayan hizmet anlayışını ve müşterisine verdiği değeri kanıtlayan eşsiz bir proje” olarak değerlendirdi. Bilsel, bu proje kapsamında bayilere de kalıcı değerler yaratacaklarının söyledi. Amaçlarının müşteriye sadece lastik satmak olmadığını vurgulayan Bilsel, “Biz çözüm ortağı olmaya talibiz. Önemli olan aracın altına lastik takıldıktan sonraki süreci takip etmek ve işletme maliyetlerini aşağıya çekecek değerler sunmak. Filo müşterisi bizim markamızın lastiğini kullansın, kullanmasın Mobilfix hizmeti alacak. Bu hizmet ile birlikte bakım ve servis kayıplarının önüne de geçilecek” ifadesini kullandı. 

285 araca sahip müşterinin yıllık kazancı 2 milyon TL 

Yapılan test analizlerinde bozuk mekanik düzenli aracın ilave yakıt sarfiyatının 100 bin km de 5 bin TL olduğunu dile getiren Bilsel, yıllık lastik ömür kayıpları ile birlikte bu rakamın 7 bin TL’ye çıktığını vurguladı. Bilsel, “Bizim yaptığımız hesaplamalarda 285 adet araçlık bir filoya sahip bir işletmenin bu sistem sayesinde yıllık kazancı 2 milyon TL’ye ulaşacak. Müşterimiz asıl işine odaklanırken, biz ona yeni tasarruf imkanları yaratmış olacağız. Bu hizmet sayesinde müşterinin araç parkına gidip, Mobilfix projesi ile bu kayıplarının önüne geçeceğiz ve onlara artı değer sağlayacağız. Şuanda bu hizmet sadece İstanbul’da verilecek. Proje ile daha sonra farklı illerde de hizmet verebileceğiz” açıklamasını yaptı. 

200 filo müşterisi 

Ticari Lastikler Satış Direktörü Yakup Demir de projenin 2013 yılı itibariyle hayata geçirildiğini ve 15 Mart 2013 tarihine kadar 10 filo müşterisine hizmet verildiğini, 4 filo müşterisinin de sırada beklediğini açıkladı. Demir, yılsonuna kadar 200 filo müşterisine bu hizmeti vermeyi planladıkları söyledi. Demir, şu an 160 kişilik bir ekiple filo müşterilerine yerinde hizmet verdiklerini sözlerine ekledi.

Mobilfix ile müşterinin her sorununa yerinde çözüm 

Tanıtımın ardından mobil servis tırı Mobilfix önünde basın mensuplarına Servis Projeleri Yöneticisi Tuğrul Karedeniz bilgilendirmelerde bulundu. Güvenliğe çok büyük önem vererek hizmet verdiklerini belirten Karadeniz, “ Mobilfix tırı müşterilerimizin her sorununa çözüm bulabileceğimiz bir sisteme göre tasarlandı. Plaka bazında araçların kayıtları oluşturuluyor. Müşterilerimizin bir yıl sonra ne kadar lastiğe ihtiyaç duyduğunu ifade ediyoruz. Kaplama konusunda gerekli bilgilendirmeleri yapıyoruz. Hurda analizlerini raporlama şeklinde müşterimize sunabiliyoruz” diye konuştu. 

AYRINTILAR:

Filofix ve Aspects+hizmeti   

Profleet kapsamında sunulan Filofix hizmeti ile müşterilerin Türkiye’nin her noktasında ve Avrupa’da 7 gün 24 saat yol yardım hizmeti veriliyor. Lastik takibi ve hızlı ölçüm gibi hizmetleri ise Aspects+ adı altında filolara sunuluyor. Zeki Bilsel, bu hizmetle 600-700 bin civarında lastiğin ölçümlerini yapmayı, uzun ömür hedeflediklerini belirtti. 

Lastik kaplama Türkiye’de yüzde 20, Avrupa’da yüzde 50

Bu hizmet ile özellikle filo müşterilerinin toplam lastik maliyetlerinde yüzde 40’a varan tasarruf sağlanabiliyor. Bu alanda Bandag markası altında hizmet verdiklerini vurgulayan Zeki Bilsel, Türkiye’de kaplama sektörünün yüzde 20 civarında olmasına rağmen bu oranın Avrupa’da yüzde 50’ye ulaştığını belirtti. Bilsel, lastik satın alırken fiyatına değil, iki kez kaplamaya ve en son olarak da diş açmaya uygun karkas yapısına sahip olmasına bakılmasının önemine değindi.  
• 2012-2018 dönemi için uluslar arası yurtdışı ticaretinin yapıldığı uzun yol segmentinde yüzde 6, inşaat/hafriyat segmentinde de yüzde 7.5 büyüme bekleniyor. İç ticaret ve üretimi kapsayan bölgesel segmentte ise aynı dönem için yüzde 4.5 artış öngörülüyor.
• Ağır ticari araç pazarı lastik sektörü yıllık 2 milyona ulaşacak 
• Toplam ağır ticari araç pazarında lastik sektörünün 1.5 milyonluk bir seviyeye sahip olduğunu belirten Zeki Bilsel, önümüzdeki beş yıl içerisinde bu seviyenin 2 milyon adetlere doğru çıkacağını söyledi.

Profleet 

Brisa tarafından filo yönetim çözümlerini tek bir çatı altında birleştirmek amacıyla geliştirilen ‘Profleet Filo Yönetim Çözümleri” ile filo müşterilerinin operasyonel maliyetlerinde maksimum tasarruf sağlanması hedefleniyor.  

Mobilfix projesinin mimarı Cüneyt Elibol 

Projenin mimarı İş Mükemmelliği Danışmanı Cüneyt Elibol, 5 yıldır bu projeyi yapmak istediklerini ancak son bir yıl içerisinde yoğun çalışmalar sonucunda bunu hayata geçirdiklerini vurguladı. Mobilfix hizmeti ile yıl boyunca her aracın lastiğinin en az bir kez kontrol etmenin mümkün olacağını belirten Elibol, “Böylece aslında lastikte sonradan oluşabilecek zararları önlemek mümkün olacak. Bu da kullanıcıların maliyetlerini daha da aşağıya çekme imkanı sağlayacak. Projenin temel sebebi bu. Bayiler bu sistem içerisinde çalışmaktan ve iş verimliliklerinin arttığını bizlere ifade ediyor” dedi.
Yorumlar (0)
banner92
7
parçalı bulutlu