banner92

Petkim, satışlarını arttırdı, borçlarını azalttı

Petrokimya ürünlerinde talep artışıyla birlikte arz kısıtlarının da yaşandığı bir dönemde ürün portföyündeki çeşitlilik ve kesintisiz üretim, Petkim’eyılın üçüncü çeyreğinde de başarılı bir finansal performans getirdi. Toplam satışların 19.165 Milyon TL’ye ulaştığı bu güç dönemde ciro artışıyla sağlanan kaynak,şirketin finansman maliyetlerinin düşürülmesi ve borçların azaltılmasına güçlü bir katkı sundu.

banner114
ENERJİ 08.11.2021, 14:40 Erkan YILMAZ
Petkim, satışlarını arttırdı, borçlarını azalttı

Türkiye’nin en büyük endüstriyel holdingi SOCAR Türkiye’nin grup şirketlerinden Petkim, petrokimya sektöründe global ölçekte yaşanan olumsuzluklara rağmen 2021’inüçüncü çeyreğinde de yüksek performansını sürdürdü.

2021 yılının 3. çeyreğinde Petrokimya ürünleri maliyetlerinin artması ve kâr marjlarının düşmesine rağmen 9 aylık toplam satışlarını 19.165 milyon TL’ye çıkaran Petkim’in bu başarısında geniş ürün portföyüyle yaptığı üretim etkili oldu. Petrokimya ürünlerineolan talep artışıyla birlikte arz kısıtlarının da yaşandığı bu süreçte Petkim,STAR Rafineri entegrasyonuyla üretimini aralıksızsürdürebilmenin avantajını da değerlendirdi. Ürün çeşitliliği ve kesintisiz üretimin toplam satışlara yansıdığı bu dönemde kapasite kullanımıise yüzde89,5’den yüzde 92,2’ye çıkarak geçen yılın oldukça üzerinde bir orana ulaştı.

Üretimden satışların yanı sıra ticari satışlarını da önceki döneme göre arttıran Petkim’de ticari satışların toplam satışlar içerisindeki payı önceki yılın 9 aylık dönemine göreyüzde 26’dan yüzde 32’ye yükseldi. Petkim’de artan toplam satışlarla sağlanan kaynak, finansman maliyetlerinin optimizasyonu ve şirket borçlarının azaltılmasına önemli katkı sundu.Piyasa dinamiklerinin doğru yönetimiyle başarılı sonuçlar elde eden Petkim’in bu güç dönemde özkaynaklarında2020 yılsonuna kıyasla yüzde 50 artış yaşanırken, toplam borçluluğunda261Milyon Dolar azalış gerçekleşti.

"Ülke ekonomimiz için önemli bir finansal değer ürettik”

Petkim’in 2021 üçüncü çeyrek finansal sonuçlarını değerlendiren SOCAR Türkiye Rafineri ve Petrokimya İş Birimi Başkanı ve Petkim Genel Müdürü Anar Mammadov,“Pandemiden çıkış işaretlerinin görülmeye başlaması, petrokimya ürünlerine olan talebi hızlı bir şekilde arttırdı. Artan bu güçlü talebe yanıtın zorlaştığı bir ortamda Petkim olarak gerek ürün çeşitliliğimiz gerekse entegre üretim tesislerimizle kesintisiz üretimimizi sürdürdük. Üretimden satışların yanında ticari satışlarımızı da bu dönemde artırmayı başardık. Bu zorlu süreçte şirket olarak imza attığımız güçlü performansın yanı sıra tahakkuku gerçekleşen 821Milyon TL’lik kurumlar gelir vergisi ile ülke ekonomimiz içinde önemli birfinansal değer ürettik. Tüm bu başarılara imza atarken faaliyetlerimizin çevresel, sosyal ve yönetişimperformansını ortaya koyan globalESG derecelendirmesinde de kategorimizde dünyanın ilk 10 şirketi arasına girmeyi başardık. Küresel piyasalarda olumsuz şartların sürdüğü bir dönemde gerek ekonomikbaşarılarımız gerekse sürdürülebilirlik hedeflerimizde ortaya koyduğumuz performansın her zamankinden daha büyük anlam taşıdığını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
banner92
banner116
banner117
22
açık