banner91

banner92
banner69

TCV’den Malatya Belediyesi’ne 10 Trambüs

Trambüs sözleşmesi törene Belediye Başkanı Ahmet Çakır’ın yanısıra ihaleyi kazanan Bozankaya A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Murat Bozankaya tarafından 21 Haziran Cuma günü imzalandı.

KENTİÇİ BELEDİYE 24.06.2013, 13:01 24.06.2013, 13:10
TCV’den Malatya Belediyesi’ne 10 Trambüs
İmza töreni öncesinde Trambüs’ün tanımı, özellikleri ve avantajlarının işlendiği bir sunum gerçekleştirildi. Sunumun ardından Belediye Başkanı Ahmet Çakır bir konuşma yaptı. 

Belediyelerin en önemli görevlerinden birinin toplu taşımanın daha konforlu ve ulaşılabilir hale getirilmesi olduğunu belirten Başkan Çakır, bu kapsamda Malatya Belediyesi olarak bir çalışma başlattıklarını söyledi. Göreve geldiklerinde 80 dolayında belediye otobüsü olduğunu, bu sayının yeni alınan otobüslerle 142’ye çıkardığını belirterek, “Hem bunların trafikte getirmiş olduğu yoğunluk hem de ihtiyaca cevap verememe gibi olumsuzlukların yanı sıra çevreye yaydıkları zararlı gazlardan dolayı otobüslerle ulaşımı sağlamanın belli bir yere kadar olması gerekliliği ortaya çıktı” dedi. 

Malatya’ya en uygun sistem, Trambüs sistemi 

Bu gerçekten hareketle yeni bir sistem arayışına girerek, birçok toplu taşıma sistemini incelediklerini kaydeden Çakır, Malatya’ya en uygun sistemin trambüs sistemi olduğuna karar verdiklerini söyledi. Başkan Çakır, Trambüsün avantajlarını şöyle sıraladı: 

“Trambüs otobüslere göre dörtte bir yakıt yakıyor. Yani yüzde 75 daha avantajlı. Aynı zamanda çevre dostu. Yine karlı havada, buzlu havada çok daha güvenli. Yüksek çekiş gücüne sahip. Tırmanma ve çekiş gücü çok daha yüksek. Yine çoklu tahrik dediğimiz çekim gücünü etkileyen, geçmişteki dezavantajları kaldıran bir yapıya sahip. Hiprit motorların geliştirilerek ulaşımdaki sürekliliği sağlıyor olabilmesi. Bakım onarım maliyetlerinin otobüslere göre çok daha düşük olması. Çok daha uzun ömürlü olması. Yolcu sayısının fazla olması…” 

Örnek olabilecek bir proje 

Belediye Başkanı Ahmet Çakır, sistem üzerinde detaylıca araştırma yaptıklarının altını çizerek, bu sistemin Türkiye’nin yanısıra yabancı ülkelerde de örnek olabilecek bir proje olabileceği kanaatinde olduğunu söyledi. 

Trambüs sisteminin şu anda Avrupa’nın birçok şehirleri ile Asya’da gelişmiş birçok şehirde kullanıldığını kaydeden Başkan Çakır, “Bu sistemi teknik arkadaşlarımızla, bizzat yerinde inceledik. 

Bu incelemelerimiz araçların her türlü bakım onarım atölyelerini güzergahdaki turlarına kadar bütün çalışmaları detaylarına kadar inceledik. Çok uzun bir çalışma neticesinde bu projeyi hayata geçiriyoruz. Türkiye’de ilk olması bazı endişeleri, bazı eleştirileri beraberinde getirdi. Ama biz bütün bu eleştirilerin tamamen yersiz olduğu kanaatindeyiz. Çünkü yaptığımız çalışmalar, detaylı incelemeler neticesinde sistemin her hangi bir dezavantajının olmadığını gördük” şeklinde konuştu. 

İlk etabın ihalesi yapıldı 

Trambüs sisteminin Malatya ulaşımına bir standardın yanısıra kalite getireceğini belirten Çakır, “ Trambüs projemiz Organize Sanayiden Üniversiteye kadar olan şehir içi ve çevre yolunu kapsayan bir proje. Biz bu projenin şu anda Adliye-Üniversite arasını kapsayan birinci etabının ihalesini yaptık. Emeksiz alt kavşağı – Üniversite – Araştırma Hastanesi – Yeni Stadyum güzergahını izliyor. Toplamda gidiş dönüş olarak baktığımız zaman 24 km. civarında bir proje. Bu ilk etabın hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Projede 10 aracımız var. Yani 10 tane 24 metrelik aracımız olacak” şeklinde sözlerini tamamladı. 

Malatya Belediyesi, Türkiye’de bir ilki gerçekleştiriyor 

İhaleyi kazanan Bozankaya A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Murat Bozankaya ise yaptığı konuşmada, Malatya’nın Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdiğini belirterek, bu sistemi sadece Malatya ve Türkiye için değil, aynı zamanda Irak, Azerbaycan ve Berlin için de konuştuklarını söyledi. Firmalarının Türkiye, Avrupa ve Amerika’da faaliyetlerini yürüttüğünü belirten Bozankaya, firma çalışmaları ile ilgili olarak verdiği bilgide “ Bozankaya grubunun çalıştığı sektörlerden birisi elektrikli cng yani gaz otobüsleri dizel otobüsleri ve raylı sistem araçlarıdır. Şu anda çalıştığımız bu sistemlerden bir tanesi metro araçlarıdır. İstanbul da yoğun bir metro sistemi vardır. Aynı şekilde Ankara’da da bu yapılmaktadır. Bozanoğlu şirketler grubunu farklı kılan bir diğer özellik ise bizim araçları komple bütün ar-ge’sini kendimiz yapmaktayız. Bizim bünyemizde çalışan 100’ün üzerindeki mühendisimizin yaklaşık 55–60 tanesi ar-ge birimindedir. Firma olarak sadece araç sistemi üzerinde değil, aynı zamanda enerji sistemi üzerinde de çalışmaktayız. Bu araçların yüzde yüz Türk mühendisleri tarafından yapılmasına çok dikkat ettik. Şuanda ürettiğimiz araçların yüzde yüzünü Türk mühendisleri üretti” dedi. 

Tramvay Trambüsün 6 katı daha maliyetli 

Geliştirilen trambüs sisteminin, tramvay kapasitesindeki lastik tekerlekli, elektrikli bir araç olduğunu söyleyen Bozankaya, “Benzer araçlara göre % 75’e varan enerji avantajları vardır. Şehirlere göre değişik sistemler geliştirilir. Örnek verelim İstanbul’da da bir trambüs olabilir. Ama hangi kısmında, hangi bölgesinde, İstanbul da ana hatlarında gördüğümüz gibi metro araçlarıyla ulaşım sağlanmaktadır. Yan hatlarında çoğunlukla trambüs entegre edilebilir. Buda zaten planlar içerisindedir. Trambüsün bir özelliği de bu araçların yüzde 10’a kadar meyilli yokuşları problemsiz şekilde hatta yüzde 15’e kadar çıkabilecek kapasitede araçlardır. Bir tramvayla çıkabileceğiniz yüzde 6’lık bir meyildir” şeklinde konuştu. 

2 adet trambüs aracı hediye 

Murat Bozankaya, Belediye Başkanı Ahmet Çakır’ın ricası üzerine 2 adet trambüs aracını bedelsiz olarak Malatya Belediyesi’ne hediye edecekleri müjdesini de verdi. 

Bozankaya ayrıca trambüs araçlarının özelliklerini de detaylıca anlattı. 

Konuşmaların ardından basın mensuplarından gelen sorular cevaplandırıldıktan sonra Trambüs Sözleşmesi’ne karşılıklı olarak imzalar atılarak, süreç başlatılmış oldu.

Yorumlar (1)
Ali Dereci 8 yıl önce
Ne diyeceğimi bilemiyorum

Gercekten gurur verici bir olay bu gurur veren tarafı ni şöyle açıklayın 90 yıllık cumhuriyet tarihi boyunca Değerli holdinglerimiz yurt disından modası gecmis eski teknolojiyi bize ve ülkemize uçuk fiyatlarla geçirdiler .
Şimdi goruyoruzki bir OTOBUS yapmak için yıldızları keşfetmeye gerek yokmuş .Sayin Murat Bozankaya ve ekibini tebrik ederim,dileğimiz bu tür araçların yüzdeniz Türk tasarımının yanında araçlarında yüzdeyüz yerli olmasıdır.
Vatana Millete hayırlı olsun
Ali Dereci Macaristan'dan Meslekdaş
banner92
banner116
banner117
17
parçalı bulutlu