İlk 6 ayda 256 büyük otobüs satıldı

Şehirlerarası otobüs segmentinde 2018 yılının ilk yarısında, toplam 114 adetlik satış rakamına ulaşan Mercedes-Benz Türk, yüzde 45’lik pazar payı elde etti. Şirket, 2018 yılının başından beri ilk 6 aylık süreçte 1.975 adet otobüs üretimi gerçekleştirdi. Üretilen otobüslerin yaklaşık yüzde 90’ı, Batı Avrupa ülkeleri başta olmak üzere ihraç edildi.

30 Temmuz 2018 Pazartesi 10:57
Bu haber 12669 kez okundu
İlk 6 ayda 256 büyük otobüs satıldı
Mercedes-Benz Türk, 23 Temmuz Pazartesi günü basın mensuplarından oluşan bir kafileyle Yeni Tourismo ile Trakya yolculuğu gerçekleştirdi. Yeni Tourismo 16 RHD 2+2 ile Esenyurt’ta bulunan Mercedes-Benz Türk Genel Müdürlük binasından başlayan Trakya yolculuğu, Çorlu’daki Babacan Et Lokantası’nda verilen öğle yemeği molası ve geri dönüş yolculuğu ile devam etti. Etkinliğe katılan basın mensupları, Yeni Tourismo’nun seyahat konforunu Mercedes-Benz Türk yetkilileri ile beraber deneyimleme şansını elde etti.


Yüzde 14 daralma
Yeni Tourismo’nun sunduğu konforun ve güncel güvenlik teknolojilerinin altının çizildiği yolculukta; Mercedes-Benz Türk Pazarlama ve Satış Direktörü Alper Kurt, Yılın ilk 6 ayında şehirlerarasında otobüs pazarının istenilen seviyede olmadığına dikkat çekerek pazar değerlendirmesinde bulundu: “2017 yılında şehirlerarası otobüs pazarı 611 adet ile kapanmıştı. Şehiriçi otobüs pazarı ise 926 adet olmuştu. Şehirlerarası otobüs pazarı 1100’lü adetlerden 611 adet seviyesine düşmüştü.
Maalesef görünüm, bu yıl, geçen yılın seviyesinin bile yakalanamayacağı yönünde. 

Bu yıl ilk 6 ayda 256 adetlik bir otobüs pazarı oluştu. 2017’de ilk 6 ayda otobüs pazarının ulaştığı rakam ise 300 adetti. Bu yılın ilk 6 ayında şehirlerarasında yüzde 14 daralma görüyoruz. Seyahat otobüs pazarı maalesef iyi günlerini yaşamıyor. 256 adetlik pazar son 17 yılın en düşük seviyesi. Neredeyse 2001 krizini içine alacak bir seviyeye doğru gidiyoruz.” 

Yıl sonundaki pazar
Seyahat otobüs pazarında yatırımların yüzde 60’ı ilk 6 ayda, yüzde 40’ı da ikinci ayda gerçekleştiğine dikkat çeken Alper Kurt, “Yılın ikinci yarısında beklenmedik bir kamu ihalesi olmazsa yıl sonunda 500 adetli otobüs pazarı seviyesini gösteriyor. 256 adetlik seyahat otobüsü pazarının turizm ve şehirlerarası dağılımı ise yüzde 75 şehirlerarası, yüzde 25 turizm olarak görünüyor. Geçen yıla göre turizm tarafında bir toparlanma var. Turizm tarafında toparlanmaya bağlı olarak 2+1 koltuklandırma araç talebinde bir düşüş görüyoruz. Haziran ayı sonu itibariyle 2+1 koltuklu toplam otobüs satışı yüzde 62 civarında. Turizm tarafındaki payının artırması ile 2+2 talebi artıyor. Ama şehirlerarasında 2+1 talebi hala yüzde 85 civarında” diye konuştu. 

Pazarı küçülten etkenler 
“Aslında pazarı iki yıldır küçülten iki önemli etken var” açıklamasını yapan Alper Kurt, “Birincisi makro ekonomik düzeyde kurların yani TL’nin Euro karşısında yüzde 25 değer kaybetmesi. Operasyonel olarak döviz geliri olmayan firmalar, Mayıs ayından itibaren Euro cinsinden borçlanamıyor. TL olarak borçlanmak zorundalar artık ve finansman TL ile yapılıyor. TL faizleri de Ocak’tan Haziran’a kadar yüzde 35 oldu. Sene başında 1.07 ile 1.11 arasında olan aylık faiz oranı 1.80’e çıkmış durumda. Dolayısıyla araçların TL bazındaki pahalanması ve finansman maliyetindeki artış, bu yıl pazarı küçülttü. Müşterilerimizin hemen bilet fiyatlarına yansıtamayacağı kadar yüksek maliyet artışları bunlar. Bu yıl bu etkiyi yoğun olarak göreceğiz. Bu etkinin devamı araç yenilemeye yönelik pazar alışkanlıklarını değiştirecek ve araç değişimi daha uzun sürelerde olacak. Yılı 500 veya biraz altında bir pazar büyüklüğü ile kapatırız. Pazar payımız yüzde 45 seviyesinde. Liderliğimiz sürüyor ama bu kadar sığ pazarda her 25 adetlik satış pazar payını ve dengeleri değiştirebiliyor. Mercedes-Benz Türk geleneksel pazar liderliğine devam ediyor” dedi. 

Şehiriçi otobüs pazarı 
Alper Kurt, şehiriçi otobüs pazarına yönelik değerlendirmelerde de bulundu: “2017 yılı, 926 ile kapanmıştı. Bu yıl, ilk 6 ayda şehiriçi otobüs pazarı, 300 adetler seviyesinde. Bunun yüzde 60’ı kamu tarafında gerçekleşti. Geçen sene bu 520’ler seviyesindeydi. Geçen yıl şehiriçi otobüs pazarının yüksek olması, İstanbul’da yapılan yüksek adetli ihalenin teslimi ile alakalıydı. Bu sene şehiriçi otobüs pazarını büyütecek bir kamu ihalesi olmadı. Yılın geri kalanında bundan sonra ihale olsa bile teslimatlarının yıl sonuna kadar yapılması mümkün görünmüyor. O yüzden şehiriçi otobüs pazarında bir miktar daralma olacak. Şu anda 300 adetli olan pazar, en iyi ihtimalle 700-800 adetleri görecek. Şehiriçi otobüs pazarında yeni Euro 6 Conecto var. Pazarda Euro 5 satışı görüyoruz. Euro 5 araçların trafiğe tescilinin Temmuz 2018’e bitmesi zorunluluktu. Ama yapılan yeni düzenleme ile de bu süre 2020’ye uzatıldı. 2017 yılında Conecto satışımız 100 olmuştu. Bu yıl da aynı seviyede Conecto satışımız gerçekleşecek gibi. Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin 56 adetlik ihalesini kazandık. Eylül ve Ekim ayı gibi teslimatlarını yapmaya başlayacağız.” 

Lansman Kasım’da 
Alper Kurt, Yeni Travego’nun lansmanının 23-26 Kasım’da Comwex Fuarı’nda gerçekleşeceğini söyledi: “Bizim 2 ayrı tipe 3 ayrı uzunlukta aracımız var: 12 metre Tourismo 15, 12 metre Travego 15, 13 metre 2+2 koltuklu Tourismo16, 2+1 koltuklu Tourismo. 12 metre Travego’ya ek olarak 13 metre 2+2 koltuk düzeninde toplam 50 koltuklu ve 2+1 koltuk düzeninde toplam 41 koltuklu aracımız da ürün grubunda yerini alacak. Çalışmalarımızı tamamladık. Aracın pazar lansmanını 23- 26 Kasım tarihleri arasında Comvex Fuarında yapacağız. Müşteriye özel tanıtımlarımıza başladık. Özelikle uzak mesafedeki illere hizmet veren firmalardan talep göreceğini düşünüyoruz.” ■


Mercedes-Benz Türk Otobüs Pazarlama ve Satış Direktörü Alper Kurt (sağda), Otobüs Satış Operasyonları Grup Müdürü Murat Kızıltan (ortada), Şehiriçi Otobüs Kamu Satış Müdürü Yusuf Adıgüzel (sol başta) basın mensupları ile buluştu. 

    Yorumlar

banner50
E-Gazete
  • Taşıma Dünyası Gazetesi - 26 Mayıs 2020 Manşeti
  • Taşıma Dünyası Gazetesi - 26 Mayıs 2020 Manşeti
Arşiv