banner92

İETT İkitelli Garajı’nda Otokar Bakım Onarım Kademesi açıldı

750 otobüs siparişi alarak İETT’nin en büyük araç tedarikçisi olan Otokar’ın yeni tesisi “Otokar İkitelli Bakım Onarım Kademesi” İETT İkitelli Garajı’nda açıldı.

banner113
KENTİÇİ BELEDİYE 25.03.2013, 11:10 25.03.2013, 11:16
İETT İkitelli Garajı’nda Otokar Bakım Onarım Kademesi açıldı
banner95
Otokar, İETT İkitelli Garajı’nda yeni bir tesis açtı. İETT’den yakın zamanda üç ihale kapsamında alınan 750 otobüsün yedek parça, 5 yıllık bakım ve idamesinden sorumlu olan Otokar bu hizmetleri vereceği yeni tesisin açılışını 22 Mart Cuma günü gerçekleştirdi. 

Açılış töreni İETT İşletmeleri Genel Müdürü Dr. Hayri Baraçlı, Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç ve Genel Müdür Yardımcısı Basri Akgül, Kamu Satış Sorumlusu İhsan Karslı, Satış Sonrası Hizmetler Müdürü Levent Sayar’ın  katılımlarıyla yapıldı. 

Magirus’tan KENT’e 

Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, 2013 yılının 50’inci kuruluş yılları olduğunu belirterek, “İETT’nin giderek modernleşen ve daha yüksek, kalitede servis veren çalışmalarında Otokar ile birlikte yürümesi 50.yılımızda büyük bir anlam taşıyor. 1960’lı yıllarda döneminin en çağdaş araçları olan burunlu Magirus otobüslerimiz ile İETT ile başladığımız yolculuğa yine İstanbul’umuza yakışır modern KENT otobüslerimizle devam ediyoruz. Bu bizim için gurur ve büyük bir mutluluk kaynağı. İETT ile 750 araç sözleşmesi yaptık. Şu ana kadar 300’e yakın aracımızın teslimatını gerçekleştirdik. Temmuz ayında teslimatlarımızı tamamlamayı hedefliyoruz. İETT ile anlaşmamız çerçevesinde araçların yedek parça, bakım ve idamesinden 5 yıl boyunca sorumlu olacağız. Bu hizmeti diğer garajlarda da sunacağız. Bu tesisin bugün ki hale getirilmesinde İETT personelinden de çok büyük destek gördük. En önemli teşekkür İETT ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne. Yerli üreticilere güvendiler ve böyle bir büyük kontratı Otokar’a layık gördüler. Bu takdirlerine layık olmaya çalışacağız. Vizyoner yaklaşımıyla, toplu taşımacılıkta yeni bir dönem açan, bugünlere kadar hiçbir desteğini esirgemeyen Sayın Dr. Hayli Baraçlı’ya, ayrıca teşekkürlerimi ifade etmek istiyorum“ dedi. 

Yerli üretimi destekleyen anlayış 

İETT’nin 142 yıldır faaliyetlerini sürdürdüğünü ve bu faaliyetleri sürdürürken farklılaşma ve yenilenme anlayışını her zaman devam ettirdiklerini vurgulayan Genel Müdür Dr. Hayri Baraçlı’da “Bunlar olabilir mi diye düşündüğümüzde, başta tereddüt ettik ama sonunda gördük ki olabilir. Partnerlerimizle birlikte böyle bir modeli geliştirdik. Bu model hem dünyaya örnek olacak hem de, bizler için verimlilik ve etkinlik açısından önemli bir unsur olacak. Belki ileride farkı modelleri birleştirme söz konusu olabilir. Otobüs işletmeciliği ve otobüs üreticiliğinde de bir adımı da burada başlatmış oluyoruz. Otokar firmasıyla 750 otobüslük bir ihalemiz gerçekleşti. Bu bizim için mutluluk verici. Filoyu yönetebilmek açısından da, önemli. Bunun neticesini, etkilerini ve verimliliğini hem İETT tarafı hem Otokar tarafı hem İstanbul halkı, görecek. Büyükşehir Belediyesi olarak toplamda 1705 otobüsle, dünyada böyle bir filo yenilemesine giden bir kurum yok. İETT’nin de bunun önceliğini yapması ayrı bir konu. Çünkü sadece otobüs almak değil, geri hizmetleriyle otobüsün işletmeciliğini yönetilmeyi de öğreniyoruz. Kamu kurumu olarak özel sektörün bu faaliyetlerinin önünü açabilecek bir anlayışla ön planda tutabilecek bir yönetimi sergiliyoruz. Tabiî ki burada hedeflediğimiz unsur yerli üretim. Yüzde 60’lık ithalatın da daha kısa sürede daha az oranlara çekilmesini başarmamız lazım. Motor ile ilgili yaptığımız platformunda önümüzdeki günlerde etkinliğini de sizlerle paylaşacağız. Hedefimiz hem kamunun etkinliğini ve verimliliğin artırmak, hem de,  kamuda etkinlik ve verimlilik artarken de özel sektörde de, farklı modelleri ortaya çıkaracak bir anlayışı, ortaya koyalım istiyoruz. 2015-2016-2017 yıllarda da, biz filolarımızı, nasıl yenileyebiliriz onunla ilgili çalışmalarımızı, yeni araç konseptlerimizle elektrikli, hidrojenli, araçlarla ilgili troleybüs tarzında, araçlarla ilgili çalışmalarımız var. Bu birlikteliğin bize ve İstanbul halkına hayırlar getirmesini diliyorum” diye konuştu.

20 bin yedek parça

İETT’ye İkitelli Garajı bünyesinde verilen hizmetler ve işleyişler hakkında bilgi veren Otokar Satış Sonrası Hizmetler Müdürü Levent Sayar, hizmete alınan tesiste güncel ihtiyaçlar doğrultusunda yapılan restorasyon ve iyileştirme yatırımlarından bahsetti. Sayar, İETT garajlarında şu ana kadar 889 şoföre eğitim verildiğini, araçların servise verilme oranın hedeflenen değerden çok daha iyi bir şekilde gerçekleştiğini söyledi. Levent Sayar, “Şirketimiz ilk defa, böylesine kapsamlı bakım onarım faaliyetini üstlendi. Bu sorumluluk 5 yıl gibi uzun bir süre boyunca, bugünkü azim ve heyecanımızla devam edecek. Yaklaşık 900 malzeme depomuzda bulunuyor. 20 bin yedek parça stoklanmış vaziyette. 28 ton civarında da likit bir depolama alanımız bulunuyor” dedi. ■
Yorumlar (0)
banner92
7
parçalı bulutlu