Kocaeli’nde 303 CNG’li otobüs ile çevre dostu ulaşım

banner65

Faaliyetteki mevcut 303 adet doğalgazlı (CNG) otobüs ile egzoz salınımı, karbonmonoksit gazı miktarında yüzde 40 ve partikül salınımında yüzde 65 oranında azalma sağlandı. Özel halk otobüsleri ninde doğal gazlı olmasına yönelik çalışmalar sürüyor

KENTİÇİ BELEDİYE 12.09.2017, 16:18 12.09.2017, 16:26 Taşıma Dünyası
Kocaeli’nde 303 CNG’li otobüs ile çevre dostu ulaşım

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi toplu taşıma alanında yaptığı çalışmalarla, şehir içi seyahatlerinde kaliteyi artırırken, çevrenin korunmasına da önem veriyor. Günümüzde çevre kirliliği faktörlerinin ilk sırasını, taşıtlardan doğaya salınan zararlı gazlar oluşturuyor. Büyükşehir, toplu taşımada 2010 yılından itibaren çevre dostu doğalgazlı otobüslerinsayısını arttırarak çevre kirliliğinin önlenmesine de önemli katkı sağlıyor.

İçinde bulunduğumuz yüzyılda, gelişen yüksek teknoloji ve sanayi ile birlikte özelikle büyük kentlerde artan taşıt trafiğinin çevreye yaydığı zararlı gazların etkisi, günümüzdeki en büyük çevre sorunlarından birini oluşturuyor.Bu gerçekten yola çıkarak toplu taşıma araçlarında, dizel motorlu araçlarının yanısıra doğalgazlı araçları da filosuna katan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, faaliyetteki mevcut 303 adet doğalgazlı (CNG) otobüs ile ülkemize örnek olmaya devam ediyor. Doğalgazlı(CNG) otobüslerin 2010 yılından itibaren kullanılmaya başlanmasıyla çevre kirliliğindeki en büyük paya sahip olan egzoz salınımı,Karbonmonoksit gazı miktarında %40 ve Partikül salınımında %65 oranında azalma sağlandı.
75 milyon km’lik hizmet

Doğalgazlı (CNG) otobüslerde yapılan yaklaşık 75 milyon km lik yolculuk hizmetlerinde, dizel motorlu araçların 23,63 tonluk karbonmonoksit ve Partikül salınımına karşılık çevre dostu doğalgazlı otobüslerde 13,21 tonKarbonmonoksit ve Partikül salınımı oldu.Bu oranlar, günümüz çevreyi koruma anlayışı çerçevesinde değerlendirilecek olursa, çevrenin korunmasına yönelik büyük katkı sağlıyor.Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yaptığı çalışmalarla,çevre bilincini daha da yaygınlaştırılarak Toplu Taşıma hizmetlerine devam edecek.

Özel halk otobüsleri de doğal gazlı olacak

Toplu taşıma hizmetlerindeki doğalgazlı araç kullanımı şimdilik belediye otobüslerinde uygulanıyor. Ancak önümüzdeki süreçte özel halk otobüslerinde de kullanılması için çalışmalar devam ediyor.Yorumlar (0)
banner72
29
parçalı az bulutlu